Max, çalışmayı şu sözleriyle özetliyor:

"Bu yöntemde, 'nasılız ve niye böyleyiz?' sorusuna yeni bir gözle ve yeni bir bakışla yaklaşıyoruz. Kişinin sadece çocukluğuna bakmıyoruz. Zaten birçok bilgiyi doğumumuzla beraberimizde getiriyoruz.
Biz, sadece bireyler değiliz, çok daha büyük bir sistemin parçalarıyız. O sistem nedeniyle şu an olduğumuz gibiyiz. Sizinle çalıştığımda sadece sizi değil, sizin arkanızda yatanı, ailenizi, atalarınızı, geçmişinizi ve aslında sizin arkanızdaki sistemi görürüm. Aynı şekilde ben sizinle çalışırken ben de arkamda anne babamı, geçmişimi, atalarımı hissederek çalışırım.''

Aile Sergisi, kişinin sıkıntılarının ya da hayatındaki tıkanıklıkların altında yatan sebepleri araştırmak ve anlayış getirmek için kullanılan bir grup çalışmasıdır.

Çalışmada, grup üyelerinin yardımıyla ailenin bir resmi oluşturulur, sistemdeki ilişkiler ve işleyen yasalar görünür hale gelir. Her katılımcı, aile şartlanmalarını anlama ve tecrübe etme şansına sahip olur, aynı zamanda izleyerek ve başkalarının dizimlerinde temsilci olarak da farkındalık kazanır.

Bu metod çekirdek ailede ve öncesinde yaşanan tüm karışık olayları farketmek için çok etkili ve güçlü bir çalışmadır ve derin sorunlara rahatlama ve anlayış getiririr.  danışanı kısa bir süre içinde olumlu bir iyileşme sürecine sokar.