MUDRALAR - Mistik Mühür

Bedenimiz kozmik bir olgudur. Bedende bir çok dokunma noktası vardır. Bunlardan bazıları el ve el parmaklarıdır. Mudra, parmak ve ellerin mistik bir duruşu olarak tabir edilir. Bir mühür yada bir sembol olarak tanımlanabilir. Ellerin dokunma noktalarına ulaşıldığında gerçekleşen mühürler birer kilit açıcıdır. Dokunma noktaları enerjinin akışına rehberlik ederek beyin organını etkiler. Eller, sağlığın ve bilincin enerji haritalarıdır.  Ellerdeki yogik enerjetik harita ellerin parmaklara – meridyen – chakra – elementlere karşılık gelir. Her bir nokta beden ve beyin bölümleri ile bağlantıdadır. Farklı duygu ve davranışları temsil eder. Her bir parmak gezegen enerjilerini ve gezegenlerin kalitelerini taşır.  Başparmaklar görünür kişilikle bağlantıdadır.

Parmakların ucuna dokunmak özel sonuçlar yaratır. Parmak uçlarına hafif bir dokunuşla baskı yapmadan enerji akışı sağlanır.

Temel El Parmaklarının Kullanılarak Yapılan Mudralar : Bütün el parmakları beynin bölümleri ile bağlantıdadır.

Baş parmağı, Gyan Mudra,Bilgeliğin Mühürü ( pasif ) Baş ve işaretparmaklarının bir halka gibi birleştirilmesi ile yapılır. Aktif ve pasif olarak  2’ye ayrılır. Her iki uygulama evrensel bilgeliğe açar. Evrensel olan bilgeliğin ve zekanın açığa çıkmasına, O’na bağlanmaya ve anlamaya yarar. Baş parmak, Solar chakra’dır ve değişen ego’yu temsil eder, ateş elementine bağlıdır. Akciğer meridyeni başparmakta biter.

İşaret parmağı, JUPİTER parmağıdır ve bilgelikle genişlemeyi temsil eder. Sakinlik verir.  Kalın bağırsak meridyeni işaret parmağının ucundan başlar. ( Kalın bağırsaklar akciğerler’e yardım eder ) İşaret parmağı havaelementine ve Kalp Chakrasına bağlıdır.

Aktif gyan mudra,  Hızlı nefes alınarak yapılan meditasyonlarda kulllanılır. Başparmağın birinci boğumunun altına, işaret parmağının tırnağı alınır, hafif baskı uygulayarak halka yapılır.

Orta parmak, Shuni Mudra, Sabrın Mühürü :  Baş ve orta parmaklarının bir halka gibi birleştirilmesi ile yapılır. Sabır, anlayış, ayırt etme gücü verir. Yargısız olmayı ve dirayet etmeyi sağlar.

Orta parmak Satürngezegen enerjisine bağlıdır.Karmanın kanunu, sorumluluk ve amaçlarımıza sahip çıkarak,  bunları gerçekleştirme gücü verir. Perikard meridyeni orta parmakta biter. Kalp bağlantısı ise kalbi enerjilendirir ve ilişkilerde güzellik, sabır ve anlayış getirerek ilişkileri güçlendirir.  Ether – Akaşa, elementi ve boğaz chakrasıyla bağlantıdadır.

 

Yüzük parmak, Surya yada Ravi Mudra, Güneşin ve Yaşamın Mühürü : Baş ve yüzük parmaklarının bir halka gibi birleştirilmesi ile yapılır.Yaşam ve Güneş Enerjimizi tekrar canlandırır, yükselterek canlılık, zindelik verir. Sinir sistemini rahatlatır, sağlıklı yapar ve güçlenmemizi sağlar.

Güneş ve Uranüs gezegen enerjilerini taşır.Güneş yaşam enerjisi, sağlık ve cinsellik Uranüs sinir sisteminin rahatlamasını sağlar, sezgi ve hisleri güçlendirir. Üçlü ısıtıcı meridyeni yüzük parmağında başlar ve kaşın dış kenarında biter. Toprak elementine ve kök chakraya bağlıdır.

Serçe parmak, Buddhi Mudra, Zihin Berraklığının Mühürü : Baş ve serçe parmaklarının bir halka gibi birleştirilmesi ile yapılır. Serçe parmak iletişim ve bununla beraber iletişimdeki berraklığı ve sezgiselliği geliştirir. Ruhsal ve psişik  gelişim sağlar.

 

Merkürgezegenine bağlıdır. Pratik düşünce ve iletişimi simgeler. Çarsamba günleri iş görüşmeleri, önemli toplantılar öncesi kullanılması önerilir. İnce bağırsak meridyeni serçe parmağında başlar , kalp meridyeni serçe parmağında biter. Serçe parmak su elementine ve kuyruk sokumuna bağlıdır.

 

Dua poz, Pranam Mudra :  Eller avuç içleri birleştirilir, parmaklar kapalı, göğsün önüne yerleştirilir. 5 elementi aktive eder ve dengeler. Vücudun + / - enerjilerini dengeleyerek, sol el dişi, sağ el eril enerjimizi nötrolize eder. Sol ve sağ beyin arasında köprü kurarak denge yaratır. Sakinlik, dinginlik verir, rahatlamamızı sağlar.

 

Bear Grip, Ayı pençesi, diğer adıdır. Kalp enerjisini stimule eder, canlandırır ve konsantrasyonu güçlendirir. Sol avuç içi önde ve karşıya bakar vaziyette, sağ el üstüne gelerek parmaklar kenetlenir. Eller göğüs kafesinin önünde tutulur.

 

Budha Mudra ( Eller kucakta ) : Erkekler için sağ avuç içi yukarı üstte, sol avuç içi altta, baş parmakları birleşik ve kucağa düşmüş halde yerleştirilir. Kadınlar için tam tersi olarak uygulanır. Sakinleştirici etkisi vardır ve Budhha  bilgeliği verir.

 

Venus Lock, Venüs Kilidi :  Bu mudra sıkça kullanılan bir mudra’dır. Başparmakların altında kalan Venüs tepesini canlandırır. Venüs Gezegeni’ni enerjisine bağlıdır.  Venüs hassasiyet, duyarlılık ve cinselliği temsil eder. Baş parmaklar Ego’yu temsil eder. Negatif ve pozitif taraflarını dengeye alır. Venüs kilidi ile cinsel enerjimizle ilişkilidir, hormon ve bezlerin enerjilerini yükseltir ve dengeler. Mudra konsantrasyon, dinginlik getirir.

 

Erkekler sağ elin parmakları sol elin parmaklarının üstünde gelicek biçimde avuç içi birleştirirek uygular, kadınlar ise tam tersi.

 

 

Macintosh HD:Users:macbookpro:Desktop:images.jpeg

 

 

 

            Meridyen                  Mudra                      Element        Chakra          Gezegen

Baş     A/P     Gyan               Ateş                Solar               Venüs             Akciğer

İşaret             A/P     Gyan               Hava               Kalp                Jüpiter            Kalınbağırsak

Orta               Shuni              Ether              Boğaz             Satürn                        Perikard

Yüzük                       Surya              Toprak           Kök     Güneş / Uranüs        3’lü Isıtıcı

Serçe             Budhi             Su        Kuyruk Sokumu        Merkür     İnce Bağırsak

A/P Aktif ve pasif Gyan Mudra                                                             Kalp