ARALIK AYINDA GÖKYÜZÜ

1 Aralık Cumartesi günü iletişim ve ticaretle ilgili gezegen Merkür, Yay burcundan Akrep burcuna dönecek ve 6 Aralık’a dek bu burçta gerileyecek. Dolayısıyla Aralık ayının ilk haftasında ortaklaşa paylaşımlar, yatırım ve ödemelerle ilgili birtakım konuları yeniden değerlendirmemiz, gerekirse bazı eksikleri tamamlamamız gündeme gelebilir.

2 Aralık Pazar günü ilişki gezegeni Venüs 10 Eylül’de girdiği ve 5 Ekim’de geri harekete döndüğü için Ekim sonuna dek uzun süre bağlantıda kaldığı Akrep burcuna geçiyor. Venüs Akrep’te tüm Ekim boyunca bize ilişkiler ve ortaklaşa paylaşımlarda gerçekten neye değer verdiğimizi, gönülden neye, kime tutkuyla bağlı olduğumuzu sorgulattı. Şimdi 7 Ocak 2019’a kadar Akrep burcunda ilerlerken ilişkilerimizi daha derin ve samimi hale getirmek için aldığımız kararları uygulayacağız. Ancak bu kararları gerçekleştirirken aşırı sahiplenici, kontrolcü ve kıskançlığa kayabilecek tutumlardan sakınmaya bakmalıyız.

Merkür, 6 Aralık Perşembe günü Akrep burcunda düzgün harekete dönüyor. Kasım ortasından beri ele aldığımız konularda edindiğimiz bilgileri ortaya koyup artık nihai kararlarımızı verebileceğiz.

7 Aralık Cuma günü 15 derece Yay burcunda Yeniay gerçekleşecek. Bu Yeniay ile birlikte hayatımızda risk almak ve ilerlemek istediğimiz konularda yeni başlangıçlara hazır olacağız. Yeniay’ı izleyen yaklaşık iki haftalık süreçte özellikle yüksek öğrenim, yabancı dil eğitimi, uluslararası ticaret, medya-tanıtım, yurtdışına seyahat ve yabancılarla ilişkiler konusunda yeni girişimlerde bulunabiliriz.  Aynı zamanda bu alanlarda değişken koşullara uyum sağlayarak her zamankinden esnek davranmamız da önemli olabilir.

13 Aralık Perşembe günü Merkür Yay burcuna ilerleyerek5 Ocak 2019’a dek bu burçta seyahat edecek. Merkür Yay geçişi, bizi hem zihnen hem de iletişim bağlamında daha iyimser kılarken Kasım ayında değerlendirdiğimiz seyahatleri, eğitim planlarını, yurtdışı bağlantılı projeleri uygulamaya koyabiliriz.

22 Aralık Cumartesi günü Güneş Oğlak burcuna geçerken en uzun geceyle kış mevsimi başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca ciddiyet, disiplin ve planlama becerileri öne çıkarken Yay döneminde iyimserlikle ele aldığımız projelerin uygulanır olup olmadığını göreceğiz. Güneş Oğlak’ta ilerlerken sorumluluk bilincimiz artacak ve sadece somut, elle tutulur işlerin peşinden gitmek isteyeceğiz.

22 Aralık Cumartesi akşam saatlerinde Yengeç burcunda Dolunay gerçekleşecek. Dolunay’lar Güneş ile Ay’ın karşı karşıya geldiği dolayısıyla duygusal ihtiyaçlarımızla mantığımız arasında hassas bir denge kurmazsak yakın ilişkilerimizde gerilimlerin arttığı dönemlerdir. Yengeç Dolunayında iş ve kariyer alanında başarı, statü ve prestij için çabalarken sevdiklerimizi ve ailemizi ihmal edip etmediğimizi sorgulayabiliriz. Bu dönemde bir yanımız oldukça hassas ve empatiye yatkınken diğer yanımız daha soğuk, kontrollü olmaya, duyguları ikinci plana atmaya meyilli olabilir.