OCAK AYINDA GÖKYÜZÜ

Herkese merhaba. 1 Ocak Salı günü eylem ve mücadeleyi anlatan Mars gezegeni Koç burcuna ilerleyerek 14 Şubat’a dek bu burçta seyahat edecek. Bu dönemde daha cesur, atak ve girişken bir moda geçerken uzun süredir ertelediğimiz ya da başlamaya cesaret edemediğimiz projelere daha rahat girişebiliriz. Şimdi mücadele etmek ve kendimizi ortaya koymak istediğimiz alanlarda daha spontan, direkt ve hızlı hareket edebileceğiz. 5 Ocak Cumartesi günü ise bu defa iletişim gezegeni Merkür Oğlak burcuna geçiş yapacak. 24 Ocak’a kadar sürecek Merkür Oğlak seyahatinde düşüncelerimiz ciddileşirken daha iş ve başarı odaklı olacak. Bu süreçte somut ve elle tutulur sonuçlar üretmeye yönelik konular ile iş ve kariyer odaklı plan yapmak, sistem kurmak daha çok ilgimizi çekecek.

6 Ocak Pazar günü Yengeç Oğlak ekseninin Oğlak’taki ilk Güneş tutulmasını yaşayacağız. Öncelikle, her güneş tutulmasının aslında bir Yeni Ay olduğunu ama normalde etkisi 2 hafta süren diğer Yeni Ay’ların tersine Güneş tutulmalarının etkisinin 6 ay sürdüğünü belirtmekte fayda var. Diğer bir deyişle, güneş tutulmalarını süper güçlü ve dikkat çekici Yeni Ay’lar olarak görebiliriz. Oğlak burcu daha çok kurumsal konular, toplumsal statü, hiyerarşi, devlet, düzen ve yöneticilerle ilgili bir burç. Bu tutulma yıpratıcı koşulları gösteren Güney Ay Düğümü yönünde ve baskı ve zorlamayla gelen dönüşümü anlatan Satürn-Plüton orta noktasında olacağı için önümüzdeki dönemde siyasi yapılar, yöneticiler, büyük şirketler ve organizasyonlarla ilgili önemli değişiklikler, birtakım aksaklıklar, ciddiyet, sert ve katı tutumlar gündeme gelebilir. Olumlu yanıyla ise bu tutulma içsel gerçekliğimizle daha uyumlu bir işi ve toplumsal duruşu hayatımıza getirmeye çalışıyor olabilir.

7 Ocak Pazartesi günü aşk ve ilişkiler gezegeni Venüs Yay burcuna geçerek 4 Şubat’a dek Yay’da ilerleyecek. Bu süreçte ilişkilerimizde daha dışa dönük, yeni deneyimlere açık ve hareketli olabiliriz. Yurtdışı seyahatlerinden ve yabancılarla temaslardan, yeni bilgiler edinmek için eğitimlere, kurslara, seminerlere katılmaktan daha çok keyif alabiliriz. Bu, değişikliğe açık olduğumuz ve ilişkiler yoluyla ufkumuzu genişletmek istediğimiz bir dönem olabilir.

13 Ocak Pazar günü bu seneki Jüpiter Neptün kontaklarının ilki gerçekleşecek. Bu etkiyle haritalarımızda Yay ve Balık burçlarının kestiği hayat alanlarında aşırı iyimser davranmaya, risk almaya ve bir şeyleri gözümüzde fazlaca büyütüp aldanmaya meyilli olabiliriz. Dolayısıyla bu etki altında kaynaklarımızı gereksiz bir riske sokma konusunda uyanık kalalım çünkü elimizdeki kaynaklar aslında sandığımız kadar güvenli bir durumda olmayabilirler.

20 Ocak Pazar günü Güneş Kova burcuna geçiyor. Önümüzdeki bir aylık dönemde ideallerimizde ve gelecek planlarımıza odaklanırken daha sosyal ve dışa dönük olabiliriz. Arkadaşlıklar, grup çalışmaları ve bir gruba dahil olup olmamakla ilgili konular gündeme gelebilir. Özgürlüğümüz ve bireyselliğimiz öne çıkarken her alanda orijinal ve farklı olanı arayacağız. 21 Ocak Pazartesi günü Aslan burcunda bir Ay tutulması gerçekleşecek. Ağustos 2016’dan beri devam eden Aslan-Kova tutulmaları derinden, samimi bir şekilde sevilmeye ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu gösterdi.  Bu süreçte gerçekte kim olduğumuz ve öz sevgimizle ilgili önemli testlerden geçtik. Şimdi Aslan burcundaki bu son tutulma özellikle Kova ve Aslan’ların yakın ilişkilerinde kritik bazı kararları ve sonlanmaları tetikleyebilir.