ŞUBAT AYINDA GÖKYÜZÜ

Herkese merhaba. 4 Şubat Pazartesi günü aşk, ilişki ve uyum gezegeni Venüs Oğlak burcuna geçerek 1 Mart’a dek bu burçta ilerleyecek. Oğlak burcunda ciddileşen Venüs ilişkilere daha temkinli yaklaşırken sevgi, ilişki ve sosyal zevkler konusunda bizi daha geleneksel kılabilir.  Oğlak yapı kurma ile ilgili olduğundan sevgi ve ilişkiyi hedefleyip çaba sarf ederek adım adım kurar. Dolayısıyla, bu dönemde başlayan ilişkiler daha yavaş fakat sağlam adımlarla ilerler. Aynı zamanda iş odaklı ilişkiler öne çıkarken, ilişkilerde maddi güvence, saygınlık ve statü arayışı artabilir. Venüs Oğlak’tayken para, yaratıcılık, ilişki ve zevklere dair konularda daha kontrolü tutma eğiliminde olabiliriz.  Venüs 25-26 Şubat’ta yıpratıcı koşulları gösteren Güney Ay Düğümü ile kavuşacak. Bu etkileşim ister istemez ilişkilerde daha fazla tatminsizlik, sıkıntı ve kopma getirebilir. Bu nedenle, bu iki gün aşk ve ilişkilerde zorlayıcı olmaktan kaçınarak daha anlayışlı olmaya bakmalıyız.

4 Şubat Pazartesi gecesi Kova burcunda Yeniay doğacak. Kova burcu özgürlüğü, özgür seçimleri, gelecek ümitlerini, arkadaşlığı ve ortak idealler, amaçlar çerçevesinde bir araya geldiğimiz, oluşturduğumuz grupları anlatan burçtur. Dolayısıyla, bu Yeniay etkisiyle önümüzdeki 2 haftalık süreçte gelecek beklentilerimiz yönünde yeni fikirleri uygulama koymanın, bizimle benzer ideallere ve amaçlara sahip insanlarla işbirliği ve grup çalışmasına girmenin tohumlarını atabiliriz. Bu Yeniay’da Terazi burcunun yükselmesi bizim için ilişki ve işbirliklerini ekstra önemli hale getirirken ilişkilerimizde özgür, idealist ve marjinal tarafımızı ne kadar ortaya koyabildiğimizi de sorgulayabiliriz.

14 Şubat Perşembe günü fiziksel enerjiyi, mücadele ve rekabeti gösteren gezegen Mars Boğa burcuna ilerleyecek ve 31 Mart’a dek bu burçta seyahat edecek. Mars Boğa burcunda zararlı çalıştığı için bu dönemde mücadele etmekten ziyade öfkemizi daha çok içimize yöneltmeye meyilli olacağız. Bu da bazen öfke patlamalarına neden olabilir. Mars’ın Boğa’daki mücadelesi daha çok savunmaya ve elindekileri korumaya yönelik olacaktır. Temel arzumuz ve motivasyon kaynağımız maddi kazanç ve güvence oluşturmaya yönelecektir. Kova, Aslan ve Akrep’ler bu dönemde rekabet ve mücadele gerektiren durumlarla karşılaşsalar da harekete geçmekte zorlanabilirler. Boğa ve yükselen Boğa’lar ise daha hareketli ve girişken olabilirler.

18 Şubat Pazartesi günü yaralı şifacı Chiron asteroidi Koç burcuna geçiyor. Doğum haritalarımızda Chiron’un bulunduğu burç ve ev reddedilme duygusundan kaynaklı derin bir yarayı gösterir. Hayatımız boyunca bu yarayı şifalandırmaya ve deneyimlerimizle aşmaya çalışırken kendi varlığımızın en derin ve temel nedenlerini keşfederiz. Chiron 2027’ye kadar kalacağı Koç burcunda bizi kendi istek ve arzularımızı ortaya koyma, gerektiğinde önce ben diyebilme konularında önemli testler getirebilir. Reddedilme korkumuz özgür irademizi ve isteklerimizin peşinden gidebilme cesaretimizi söndürebilir. Bu süreçte kendi benliğimizi ve isteklerimizi geri plana alırken başkalarından yardım istemekte de zorlanabiliriz.  Bu transitten en çok 1968 ile 1977 Mart’ı arasında doğan ve NatalChiron’u Koç’ta olan kuşak ve özellikle bu kuşağın kadınları etkilenecek. Bu kuşağın kadınları genelde erkek figürlerinin zayıf ve pasif olduğu bir aile ortamına doğdukları için hep güçlü ve kendi kendilerine yeterli olmaları gerektiğini düşünerek yetişmişlerdir. Bu da bir nevi onları birer Amazon’a dönüştürmüştür. Genelde huzurlu bir ortamda yetişmedikleri için ilişkilerde ya çok alttan alan ya da agresif, kopartıp atan bir yanları vardır. Eğer bu yaranın farkındalığına erişmezlerse ve kendi içlerindeki dişiyi sahiplenmezlerse hak etmedikleri işler ve ilişkiler içinde kolayca hapsolabilirler. Chiron’un Koç burcuna geçişi şimdi tam da kendi kimliğimizi sahiplenme ve her kimsek o yolda ilerleme yönünde başta 1968-1977 Mart arası doğanlar olarak hepimize değerli dersler ve farkındalıklar getirecek.

19 Şubat Salı günü Başak burcunda Dolunay gerçekleşecek.  Bu Dolunay’da bir şeyleri daha mükemmel ve işlevsel hale getirme arzumuz doruğa çıkarken bütünü görmekle, detaylar arasında kaybolmak arasında ikilem yaşayabiliriz. Çünkü Balık’taki Güneş büyük resme bakmakla ilgiliyken Başak’taki Ay önümüzde halletmemiz gereken işlere odaklanmak isteyecektir. Bu Dolunayda yakın ilişkilerimizde ne zaman karşılık bekleyerek hizmet edeceğimizi; ne zaman karşılıksız karşı tarafa özümüzden vereceğimizin dengesini oturtup akışı sağlayabilirsek Dolunay’ın gerginliğinden rahatlıkla kurtulmamız mümkün olacaktır.