Tükenmişlik Sendromu (Burn out)’a bir de sistemik bakış açısından bakalım mı?

Şefkat Yorgunluğu olarak da adlandırılan bu sendrom fazla stres altında kalarak, gereğinden fazla enerji harcamak ve sonunda geri çekilmek veya tükenmek olarak tanımlanır. Bu sendromu yaşayan kişiler duygusal ve fiziksel olarak aşırı yorgunluk belirtileri gösterirler.

Ortak noktaları gereğinden fazla bir yük altına girmeleridir.

Burada Brene Brown’un şefkat ile ilgili paylaşımını hatırlatmak isterim. Brown der ki “Sınır belirlemede en iyi  kişiler en şefkatli olan kişilerdir. Bazı insanlar şefkati diğerlerine sınırsız vermek olarak tanımlarlar . Bu uzun dönemde sağlığımız için iyi bir strateji değildir. Gerçek şefkat kim olduğumuza dair net olmak ve ne vermek istemediğimizi bilmekten geçer diyor. Gerçek şefkati olan insanlar temiz bir şekilde tüm kalpleriyle verirler.”

Sistemik  bakış açısına göre ise tükenmişlik sendromu denildiğinde sorduğumuz ilk soru ailede kim kimin limitlerini ve sınırlarını aşıyor olur.

Yani sistemik olarak ailede birisi  başka bir kişinin limitlerini aşarsa veya başka bir aile üyesinin  yerinde dururusa gerçekleşir. Bu sendrom bir kişi diğer bir kişinin yerini tanımadığı ve onurlandırmadığında gerçekleşir.

Devamı : Aile Dizimi bakış açısı ile tükenmişlik sendromu - Mümkün Dergi (mumkundergi.com)