Duyguları dönüştürme sanatı

Nişantaşı'nda nostaljik dokusuyla ruhunu koruyan tarihi bir konaktaki Radia Gelişim'e girdiğiniz anda mekan sizi enerjisiyle sarmalıyor. Biz de burada Seda Rodop'un Emotrance-Transforming emotions; yani duyguları dönüştürme yöntemini anlattığı seansına katılma şansı yakaladık.

 

Emotrance 1993-2002 yılları arasında esas olarak Dr. Silvia Hartmann ve araştırma ekibi tarafından geliştirilmiş. Emotrance, tüm duygusal rahatsızlıklar ve acılar; öfke, utanç, üzüntü, depresyon, stres, endişe, suçluluk, korku, keder gibi duyguların oluşmasını engelliyor. Hepimizin zaman zaman yüzleştiği erteleme, vazgeçme, pes etme, güç kaybı gibi başarı engellerinin ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Kendi kendini iyileştirme ve şifalandırma için bir araç olabiliyor. Zihni temizlemek, düşünceyi genişletmek, düşünce yeteneklerini geliştirmek ve doğru kararlar almayı sağlayarak büyük resmi görebilmenizde faydalı bir yöntem. Kazalarda, hastalıklarda ve ameliyatlarda oluşabilen enerjetik rahatsızlıkları ortadan kaldırarak enerji bedeninin doğal olarak tekrar işlerliğini kazanmasına sebep olur. Bu da iyileşme süresini kısaltarak uzun dönemli psiskosomatik acı ve hastalıkların oluşmasının önüne geçiyor.

 

Çalışmaya katılanlar da, hayatlarında yaşadıkları bu gibi tıkanıkların sebebine inmek için oradaydı. Herkes önce negatif duygularına odaklanarak yüzleşmeliydi ki şifalanma mümkün olabilsin.

 

Etkinlik genelinde; çoğunlukla bizi sıkıntıya sokan konularda duygularımızın hep negatif ve bedenimizde fiziksel olarak da yer ettiği, bir sıcaklık ve yoğunluk ağrılık duygusuyla kendini hissettirdiğinin altı çizildi. Enerji bedenimizde tıkanıklık varsa duygularımız negatif oluyor ve bedenimiz bu enerjinin nerede tıkandığını biliyor ve bize anlatıyor. Bizler genelde iyiye de kötüye de tutunma ve onu sürekli yaşama temayülündeyiz. Fakat Emotrance yöntemi bu tutunma halinin enerji akışını tıkadığını, bir düşünceye veya olaya sıkı sıkıya bağlanmanın bedenimizdeki enerjinin akışta oluşunu engellediğini söylüyor.

 

Seansta, bu tıkanıklığın yerini bedenin bilgeliğini kullanarak bulup bu enerjiyi Emotrance yöntemiyle boşaltıp tekrar akışa dönebileceğimize tanık olduk. ‘Enerjetik incinme veya rahatsızlığımıza’ dikkatimizi verip odaklanarak, niyetle iyileştirmeye başlayıp; düşünce kalıplarını, inanç sistemlerini ve dolayısıyla hayata bakış açımızı değiştirebilmek için bu yöntemi siz de deneyebilirsiniz. 

Daha fazla bilgi alabilmek ve Emotrance etkinliklerine katılabilmek için Radia Gelişim (www.radiagelisim.com) web sayfasını takip edebilirsiniz.

Emotrance ile ilgili İngilizce kaynak için de www.emotrance.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Yazıya https://www.facebook.com/notes/yoga-journal-türkiye/duyguları-dönüştürme-sanatı/329426607258194?fref=nf adresinden ulaşabilirsiniz.