Sevgili Dostlar,

Sizlerle  faydalanacagınızı düşündugumuz bir kitabı paylaşmak istiyoruz. Bu kitap aynı zamanda bir uygulama sürecide içermektedir.
Varoluş Süreci- Presence Process Micheal Brown web adresi: micheal brown thepresenceportal “Varoluş Süreci bilinçaltımızın farkındalığımıza yükselmesi için tasarlanmıştır.

Baglı oldugu hiçbir oyuncak ya da güç objesi yoktur. Hiç bir inanç sitemi, dinsel konsept ya da filozi içermez.

Bu süreçte Varlıgımızın bize her zaman rehberlik etmeye hazır olan bir yönüyle de baglantı kurup, bu rehberlıgı dış kaynaklarda aramaktan özgurlesiriz.
Varoluş Sürecine ne kadar az önyargı ile yaklaşırsak o kadar etkili olacaktır.

Haberciler:

Yaşamımızda bizi duygusal olarak negatif tetikleyen durumlar, çocuklugumuzun bütünlenmemiş ve uzun zamandır bastırılmış olan hatıralarını içselleştirmemize yardımcı olmaları için geçmişten şimdiye gönderilen mesajlardır. İçsel varlıgımız çok uzun süredir bastırmış oldugumuz çocukluk anılarımızı hatırlayabilmemiz için kasıtlı olrak bizi oyuna getiren (üzen) dış ‘haberciler’ (geçmişten gelen yansımalar) gönderecek. İçsel Varlıgımız bunu yapar çünkü sadece yansımalar (ya da haberciler)bizim çok derin bastırdıgımız geçmişi ‘görüp’ bilinçli çalışma imkanı sunar. Bu düzenekteki deneyimler dogaları itibariyle başlangıçta rahatsızlık vericidir, ancak aslında bizi küçük düşürmek degil özgürleştirmek için gerçekleşirler. Bu sürecin sonunda kendi kişisel deneyimlerimizle ne zaman duygusal olarak üzülürsek kendimize, tıkanmış duygularımızı temizlemek için bilerek bu düzenekleri kurdugumuzu görecegız.

Haberciler genellikle ailemiz veya yakın çevremizden olan kişilerdir.

Bu süreçte Mesajı alarak bizi duygusal olarak olumsuz tetikleyen herşeyin tekrarlanan bastırılmış çocukluk anılarımızın ve geçmişimizde bilinçaltımızda çözümlenmemiş kalan olaylar oldugu içgörüsünü kazanacagız.

Öfkemizi, suçlama ihtiyacımızı ve içimizdeki sinsi intikam duygumuzu yenmek için duygusal gelişimimizde önümüzde bulunan en büyük engellerden birini de geçmemiz gerekmektedir: Kibir. Başkalarının yaşam deneyimleriyle bize akan bu durumu görmemizi negelleyen tek şey kibrimizdir.

Yargılama her seviyede kibirdir. Yargılama çifte standarttır. Bir taraftan bizi üstünmüş gibi gösterirken diger yandan herkesin bizim gibi davranmasını ister ve bu şekilde davranmayanları azarlar. Özet olarak yargılama ile hepimizin paylaşmakta oldugu çıkmaz için başkalarını suçlarız.

Düşüncelerimizin, sözlerimizin,anlaşmalarımızın sonuçları ne zaman gecikse, bize bir nedenden bagımsız olarak vuku buluyorlarmış gibi gelir. Neticede bu şekilde yaklaşarak yaşamımızdaki olayların bizim başımıza geldigini düşünür, bizim yüzümüzden gerçekleştigini anlamayız. Bu bizi kurban veya galip zihniyetine sokar.

Kurban ya da galip olmak kendi kuyrugunu yakalamaya çalışan bir köpegın davranışından farklı degıldır.”

MICHEAL BROWN

Varoluş Süreci kitabı ve kitabın sunduğu nefes uygulama ve pratikleri hayatımda önemli bir mihenk taşı oldu. Kitaptaki uygulamaları halen düzenli olarak yapıyorum ve beni şimdiki an farkındalığına getiren harika bir araç oldular. Başlangıçta hiç kolay olmadı bu süreci uygulamak. Zaten hayatımın zor bir öneminde tanışmıştım ve yaptıkça yaşağdığım yüzleşmeler çok sert geldi. 1 sene hiç kesintisiz devam ettim ve dayandım. Dayandım diyorum çünkü zihin bazı noktalarda bıraktırma noktasına getiriyordu ama bırakmadım.  Nefesin yüzeye getirdiklerine bakmak kolay olmadı. Bu noktada istikrar çok önemli. Zaten herkesin deneyimi bu şekilde olacak diye bir kaide de yok. Bu benim deneyimimdi. Sonunda gerçekten çok kayda değer hediyeler aldım. Var olan bağımlılıklarım tek tek çözüldü, ilişkilerimde gözle görülür çok net iyileşmeler ve muhteşem diyebileceğim değişimler kaydettim.  Şu an halen belli aralıklarla bu çalışmayı uygulayorum ve çok faydalanıyorum. Herkese yürekten tavsiye ediyorum.

Seda Rodop Soran