Tüm zihniniz sisin ta kendisi. Toltekler buna mitote diyor. Zihniniz binlerce kişinin aynı anda konuştuğu ve kimsenin bir­ birini anlamadığı bir rüya. İnsan zihninin durumu işte budur: Büyük mitote. Bu büyük mitote yüzünden gerçekte kim olduğu­ nuzu göremiyorsunuz. Hindistan'da buna mitote maya diyorlar. Bu, illüzyon anlamına geliyor, kişiliğin "ben" sandığı şey.

Kendinizle ve dünyayla ilgili inandığınız her şey, zihninizde- ki tüm kavramlar ve programlamalar mitotedh. Gerçekten kim olduğumuzu göremiyoruz; özgür olmadığımızı göremiyoruz. Bu yüzden insanlar hayata karşı çıkıyor. Yaşamak insanların en büyük korkusu. Ölüm, sahip olduğumuz en büyük korku de­ğildir; en büyük korkumuz yaşamak için risk almaktan korkmamızdır. Gerçekte kim olduğumuzu ifade ederek yaşayabilme riskini almaktan korkuyoruz. Sadece kendimiz olarak yaşamak­ tan korkuyoruz.

Hayatımızı, başka insanların taleplerini, bek­lentilerini karşılamaya çalışarak yaşamayı öğrendik. Başka in­sanların bakış açılarına uygun olarak yaşamayı öğrendik. Çün­kü kabul edilmemekten, başkası için yeterince iyi olamamaktan korkuyoruz. 

D.M.Ruiz