İÇ ERGEN Grup Çalışması

Ergenlik dönemi,  yaşam enerjimizin en tepe noktaya ulaştığı, aktifleşen hormonlarla birlikte bedenimizde değişimlerin oluşmaya başladığı ve yetişkinlikle çocukluk arasındaki geçişi oluşturan köprü yıllarıdır. Dış dünya ile tanıştığımız, hayallerin sınırtanımadığı, her alandaf ikirler oluşturmaya başladığımız , yetişkin yaşamamımızın anakararlarının alındığı yerdir ergenlik yılları.

Ancak aile, toplum ve dinlerin ergenin üzerinde kurduğu baskı ve kontrol ile birlikte ayıplar, günahlar, alelam ne derler, namus meseleleleri ile birlikte ergenin kendi özü ve ruhunun getirdiği hediyelerle ile olan bağı iyice kopartılmaktadır.

Ergenlik döneminde maruz kaldığı şartlanmışlıklarla beraber birey, duygularını dondurma ve hissedememe veya aşırı öfke ve isyan ile beraber ruhunun sesini algılayamaz hale gelir.  Varoluş ile olan ilişkisi zayıflar, sonuç olarak ilişkilerinde, kariyerinde ve yaşamının her alanında potansiyelini tam olarakk ullanamamaya başlar.

Bu çalışmada amacımız içimizde hala yaşayan ergene ulaşarak nun korkularını, şartlanmışlıklarını, acılarını, utanç ve suçluluk duygularını şefkatle sarmalamak ve içergenin hayalleriyle, ruhuna uyumlu, yaşam enerjisi dolu bir gerçeklik yaratmasına vesile olmaktır. Daha önce katılmış olanların kelimeleriyle çalışmanın sağlayacağı faydalar:

 

  • Ergen beni gormek,duymak,hislerini ve yasadiklarini hatirlamak suanda hayatimda olan bircok seyin kaynagini bana gosterdi.Bu hisleri, kaliplari ergen ile birlikte sifalandirmak hayatimda cesitli degisiklikler getirmeye basladi bile. İlk etapta bir rahatlama,buyume hissi ve guc verdi. Ergene acilanalan,sevgi,anlayis ile buyumek cok daha keyifli ve ne istedigini bilerek oluyor:)

 

  • Ergenliğime ilişkin tek bir kare hatırlayamadan geldiğim çalışmanın sonunda kuytu bir köşede bedenini yoksayan, pırılpırıl gözler ile benden yardım isteyen bir ergenin elinden tuttum. Tam anlamı ile muhteşem bir deneyimdi.

 

  • İnsan yaşamının o en güzel, coşkulu, uçuşuçuşamabiryandan da bolduygusal dalgalanımlı, zaman zaman depresif, bazen mağdur, bazen ağlamaklı hallerin yaşandığı ergenlik yıllarına döndüm. Bu dönüş, bana o ergeni anlama, yaralarını sarma, ona şefkatle bakma, onu sarmasarmalama imkanıverdi. Bu sayede oradan bugüne tutkularımı, o enerjiyi coşkuyu taşıma imkanı buldum .