(Biyodinamik tanım, Michael Kern’den alıntı)

Yaşam kendini hareketle ifade eder. Bunun bedenimizdeki tezahürü, fizyolojik varlığımızın en derinlerinde, sağlıklı dokuların nefes alıp vermeye benzeyen ritmik bir hareket içinde olmasıdır. Ayrıca, her dokunun sağlığı kendince bir ifade edişi vardır. Eğitimli ve hassas eller, bu ritmik hareketleri dinleyip sağlığın bedende nasıl ve ne derece ifade bulduğunu anlayabilirler.

KranyoSakral dokunuşta önemli olan, insan sistemini bir bütün olarak ele alıp hem zihin hem bedendeki parçalanma ve hastalık paternlerinin temelinde yatan ve onlara hükmeden hapsolmuş kuvvetlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktır.  Yaşamın akışında bedenlerimiz stres ve travma etkileriyle kalıplar, koşullar ve tıkanıklıklar oluşturabilir. Özellikle de büyük travmalar bazen bedende bölgesel olarak hapsolur ve sağlığın kendini ifadesi olan harekete engel oluşturabilirler. Fiziksel yaralanmalar, duygusal ya da psikolojik gerilimler, doğum travmaları, toksisite blokajlara en sık sebep olan faktörlerdir. Bu blokajlar zamanında çözülmezse geçmişte yaşanmış olanlara benzer her olayla tekrar tetiklenebilir ve birikerek bedendeki harekete ve sağlığın ifadesine engel olabilir.

KranyoSakral sistem temelde beyin ve omuriliğe ev sahipliği yapan kafatası, omurga, beyin ve omurilik zarları ile beyin-omurilik sıvısından oluşur. Merkezi sinir sistemini çevrelediği ve koruduğu için KranyoSakral sistemin her an sağlıklı olması hayati öneme sahiptir. KranyoSakralterapinin amacı da, bu sistemin kendini tam olarak ifade etmesine olanak sağlamak ve böylece, bedenin kendini iyileştirme ve düzenleme becerilerini artırmaktır. Uygulayıcının mevcudiyeti ise hasta için hem yansıtıcı bir ayna hem de hastanın değişme potansiyeli ve genel sağlığı için paha biçilemez bir hatırlatıcı görevi görmektedir.

Bir KranyoSakral uygulama seansı siz giysilerinizle bir masaj masasında rahatça uzanırken uygulanır ve 90 dakika kadar sürer. Uygulayıcı ağırlığı 5 gramı geçmeyen/masaj niteliği taşımayan yumuşak dokunuşlarla sisteminizin sağlığını dinler ve sağlığın kendini tam ifade edemediği noktalarda bedenin kendini düzenlemesine yardımcı olur. Seanslar genellikle sinir sistemini derinden rahatlatan, yüzeyde görünen semptomlardan öte hastalığa kaynak olan blokajların ortadan kalktığı derin deneyimlerdir. Terapinin faydasını masaj masasından kalktığınız an hissetmeye başlayabileceğiniz gibi seansı takip eden günlerde de yarattığı değişiklikleri ve açılımları gözlemleyebilirsiniz.

Aşağıdaki tanımı çevirmek ve Türkçe kullanmak için İrlanda KranyoSakralterapibirliği’nden yazılı izin aldındı. Tamamını ya da bir kısmını kullanacak olursanız lütfen www.iacst.ie web sitesini referans olarak verin)

KranyoSakral dokunuş, yumuşak ve hafif dokunuşlarla yapılan bir çalışmadır. Ağrı ve fonksiyon bozukluklarını gidermek,  bütüncül vücut sağlığını ve performansını iyileştirmek için; vücudun derinliklerine hapsolmuş gerilimleri kaynağında giderir.

KranyoSakral sistem, beyni ve omuriliği çevreleyen, koruyan zar ve sıvıların yanı sıra; bu yapıyla bağlantılı kemiklerden oluşur.

Buradan anlaşılacağı üzere; daha arka planda gibi görünen bu yapı,  sağlığınız üzerinde merkez sinir sisteminizden çok daha etkili iken; nispeten daha küçük olan ilgili sistemler de, merkezi sinir sisteminiz üzerinde beyni ve omuriliği koruyan yumuşak doku ve sıvılardan daha fazla etkiye sahiptir.

Her gün, karşılaştığınız birçok stresle ve zorlukla baş etmeniz gerektiğinden, vücudunuz oluşan gerginlikleri emer. Vücudunuz bu denli gerilimle ancak dokular sertleşmeye,  büyük olasılıkla beyni ve omuriliği de etkilemeye başlamadan önce baş edebilir. Maalesef bu durum, merkezi sinir sisteminin işlevini, dolayısıyla da vücudunuzda bulunan neredeyse bütün diğer sistemlerin performansını bozabilir.

KranyoSakral dokunuş, tüm bu gerilimleri boşaltarak, bütün vücudun rahatlamasını ve kendini düzeltmesini sağlar. Sonuç olarak, beyin-omurilik sıvısının (BOS) akışını artırmak için; yumuşak dokunuşlarla kemikler eski doğal pozisyonlarına getirilirken, KranyoSakral sistemin içinde ve etrafında bulunan dokuların da gevşemesi sağlanır. Terapist öncelikle sadece 5 gramlık bir basınç uygulayarak iç beden ortamınızı değerlendirdikten sonra, bulduğu sıkışıklıkları gevşetmek için her duruma ve bölgeye özel yumuşak dokunuş teknikleri uygular.

KranyoSakral dokunuş merkezi sinir sistemini gevşeterek en iyi şekilde çalışmasını sağladığı için ağrının ve stresin doğal olarak giderilmesini sağlar, hastalıklara karşı vücut direncinizi kuvvetlendirir, sağlık durumunuzu iyileştirir. Oldukça yumuşak bir temas söz konusu olduğu için de; KranyoSakral dokunuşun yeni doğanlardan yaşlılara kadar, her yaştan insana etkin olarak uygulanabildiği kanıtlanmıştır.

KST, vücudun kendi kendini düzenleme ve iyileştirme mekanizmalarındaki süreçleri düzelttiği için, giderek artan bir şekilde koruyucu bir sağlık tedbiri olarak uygulanmaktadır. Bağışıklık sisteminin çalışmasını sağlıklı bir şekilde sürdürmesini ve hastalıklara karşı direncin kuvvetlendirilmesini sağlar. Ayrıca, otonom sinir sistemini ve kavga et/kaç tepkisini kontrol eden yüksek alarm sistemini yatıştırarak genel bir rahatlama sağlar.

Sağlıklı olma durumu, harici faktörlerin yanı sıra, vücudun kendisi tarafından “hastalık” ve yaşamın getirdiği stres ve zorluklarla mücadele ederken doğal olarak salgılanan hormon ve kimyasallar nedeniyle de risk altına girebilir. KST beden içi sağlık durumunu iyileştirir ve insanda sıhhatli olma hissiyatı uyandırır.