Yabancı Dil Öğrenimine Sistemik Yaklaşım- Serpil ATA

 

Hayatımızda yabancı dil olarak bize öncelikle İngilizce öğretilir. Ve yıllar boyunca İngilizce dersi alsak da konuşmak konusunda ve hayatımıza geçirmek konusunda sıkıntı yaşarız. Biliyorum ama konuşamıyorum… Hayatımızda kendi mesleklerimizde başarılı oluruz ancak İngilizce ile hala geçinemeyiz. 

 

2010’dan beri aktif olarak İspanyolca ve İngilizce dillerinde çevirmenlik yapıyorum. 2012’den beri çevirmen ve öğrenci olarak aile konstelasyonları ile ilgilendim. Sonrasında organizasyon ve şirketler için de bu sistemik yaklaşımın kullanılabileceğini gördüm. Çünkü bu teknik öyle güzel bir teknik ki, ilişkilerimizdeki sistemik dinamiklerin farkına varmamızı sağlıyor ve var olan bir illüzyonumuzu görebiliyoruz ve gerçeğe biraz daha yaklaşabiliyoruz.

Yabancı dille de aramızda olan da bir ilişki. Bunun farkına varmama vesile olan dil Almanca oldu. Acaba sistemik yaklaşımı kullanarak daha sağlıklı bir ilişkiye dönüştürmek mümkün olabilir mi? Bunu düşündüm.

 

Böylece bir Türk olarak kanayan yaramız olan yabancı dil öğrenimine destek olması için çok sevdiğim ve faydalı bulduğum Sistemik Konstelasyon tekniğini birleştirdim ve bu çalışmayı geliştirdim. 

 

Çalışmada niyetimiz, yabancı dil öğrenme ile ilgili şemalarımızın farkında olup, bu konuda gerçeğe biraz daha yaklaşmak.

Serpil ATA

 

Bugüne kadar bu konuda eğitim aldığım, seminerlerine katıldığım kişilerden bazıları: Göksel Karabayır, Prof.Dr. Franz Rupert, Vivian Broughton, Jan Jacob Stam, Jane Peterson, Cecilio Recojo, Rumen Yankulov, Max Dauskardt, Alemka Dauskardt, Svagito Liebermeister, Tabish ve Shavasti. ****************************