Mantralar zihni boşaltan kelimelerdir. Ses ve oluşan titreşimler aracılığı ile kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını, aklın hayallerden ve günlük safsatalardan kurtulmasını amaçlayan mantra müziği, zihni boşaltmak, konsantrasyonu artırmak, huzura ermek, zorluklardan kurtulmak için tekrarlanan hece, sözcük  ve sözcük gruplarının melodiyle birleşmesi olarak tanımlanabilir.

Mantra müziğini hem dinlemeniz hem de söylemeniz tavsiye ediliyor. Dinlemekle de belirli titreşimler alınıyor ama beraber söylendiğinde kafatasındaki titreşim beynin sol ve sağ hemisferlerinin dengelenmesini, kullanılmayan beyin hücrelerinin aktive olmasını, hormon ve enzimlerin daha dengeli salgılanmasını sağlıyor. Genç, uzun ve sağlıklı yaşamak için günde en az 7 dakika şarkı söyleyin diyor uzmanlar.

Ayrıca mantra müziği topluluk halinde söylenirse daha da etkili oluyor. Bu konuda yapılmış bilimsel araştırmalar var. Teker teker bireylerin beyin dalgaları ölçülüyor sonuç herkesin farklı beyin dalgalarına sahip olduğu. Mantra meditasyonu sırasında aynı kişilerin beyin dalgaları bir daha ölçülüyor ve tüm katılımcıların beyin dalgalarının eşitlendiği gözlemleniyor. Yani tek bir frekansta buluşuluyor. Bu bize beraber şarkı söylemenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.  Mantra meditasyonlarından sonra genelde katılımcılar rahatsızlıklarının geçtiğini, dileklerinin ve düşüncelerinin kısa sürede gerçekleştiğini , hayatlarında bir iyileşme ve hızlanma olduğunu söylerler. Hepsi bu yaratılan büyülü sinerjinin yardımıyla oluyor.

 

HANGİ MANTRA HANGİ HASTALIĞA İYİ GELİR?

Dünyanın birçok ülkesinde artık hastalara mantra müziği öneriliyor. Sevgili Seda Bağcan bazı hastalıklara hangi mantraların iyi gelebileceğini bizlerle paylastı.

Kanser hastalarına Sunrise albümünden Ra Ma Da Sa, Guru Ram Das, Ad Gurey Nameh, Wahe Guru Sat Nam; Remember albümünden ise Mul Mantra, Sa Ta Na Ma , Triple Mantra’yı

Kalp Rahatsızlığı olanlara Sunrise albümünden Ra Ma Da Sa, Gobinde Mukande, Guru Ram Das, Sa Ta Na Ma, Wahe Guru Wahe Jeeo; Remember albümünden Har Har Gobinde, Sarab Shakti, Ek Ong Kaar ve Triple Mantra’yı

Sindirim yollarında rahatsızlığı olanlara Sunrise albümünden Ra Ma Da Sa, Guru Ram Das, Gobinde Mukande, Remember albümünden Har Har Gobinde, Triple Mantra, Kal Akal ve Mul Mantra’yı

Panik Atak, depresyon ve strese ise her 2 albümde farklı melodilerle olan Sa Ta Na Ma, Sunrise albümünden Ra Ma Da Sa,  Guru Ram Das ve Remember albümünden Triple ve Mul Mantraları

Alzheimer hastalarına yine Sa Ta Na Ma ve Sunrise albümünden Ra Ma Da Sa, Guru Ram Das Remember albümünden Kal Akal, Ek Ong Kaar, Triple Mantra’ yı öneriyor.

Kaydetmekte olduğu ve kaydedeceği albümlerinde de çok şifalı mantralar olacağının müjdesini  veriyor.

Japon Bilimadamı Masaru Emoto Laboratuar Sonuçları

Seda Bağcan dünyada su moleküllerinin kristalizasyon fotoğrafları ve videolarıyla tanınmış olan Japon bilimadamı Masaru Emoto’yla Japonya’da Sunrise ve Remember albümlerindeki mantraların suyun moleküler yapısını ne yönde değiştirdiğini araştırdı. 

Araştırmaların sonucunda; bozulmuş moleküler yapıya sahip su örnekleri moleküllerinin tekrar uyumlu hallerine geri  döndükleri belirlendi.

Bu sonuçla; bu mantraları dinlediğimizde, ortalama %75-%80’i su olan vücudumuzun moleküler yapısının daha uyumlu hale geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.